Baśniowa opowieść na prezent dla mamy

Boże Narodzenie to najważniejszy okres w roku. Zgromadzeni przy świątecznym stole mamy wreszcie czas dla każdego z naszych najbliższych. Tradycyjnie wręczymy sobie upominki. Prezent dla mamy na święta ze strony www.taniaksiazka.pl musi być wyjątkowy tak jak ona. Z pewnością uraduje ją ciekawa książka. ”Była sobie rzeka” Diane Setterfield to wyjątkowo piękna, wręcz baśniowa, opowieść o ludzkich sekretach, oczekiwaniach, rozczarowaniach, miłości i pogodzeniu z przeszłością.

Odnaleziona dziewczynka

Pewnego dnia do miejscowej gospody wchodzi nieznany fotograf z martwą dziewczynką na rękach. Kilka chwil później mała, jak gdyby nigdy nic, cudem budzi się do życia. Wśród niektórych mieszkańców Radcot, którzy w przeszłości doznali straty dziecka, rodzi się nadzieja. Są tacy, którzy rozpoznają w niej dawno zaginioną córkę, inni wnuczkę lub siostrę. Rozpoczynają się targi o opiekę nad dzieckiem. Wśród zainteresowanych jej losem znajdują się także typy spod ciemnej gwiazdy, które na tragedii chcą ugrać coś dla siebie. Natomiast nieznajoma dziewczynka milczy i z tęsknotą spogląda w stronę rzeki. Skonsternowani mieszkańcy wioski próbują rozwikłać zagadkę. Jedną z nich jest Rita. Pielęgniarka, która swoją wiedzą, obiektywizmem i spostrzegawczością stara się przeprowadzić logiczne dochodzenie. W tym śledztwie pomaga jej fotograf, któremu również zależy na wyjaśnieniu pochodzenia dziecka. A może na czymś więcej? Do końca nie wiadomo czy prawda wyjdzie na jaw, czy pozostanie na zawsze sekretem. Ta historia jest niezwykła poprzez swoją prostotę. Opowiada o ludziach niejednokrotnie postawionych przed trudnymi życiowymi decyzjami. Czy te wybory okażą się trafne, okaże się dopiero w przyszłości.

Rzeka, która niesie opowieść


Jak pisze autorka, każdy ma własną rzekę, która na niego czeka. W długie zimowe wieczory dobrze jest zanurzyć się w tę historię. Można w niej odnaleźć część siebie, część swojego świata. ”Była sobie rzeka” to nie jest rwący potok. To baśń, które płynie i tylko czasem czytelnik może wpaść w niebezpieczny wir rzeczny. Książka jest pięknie wydana a tajemnica, którą skrywa, jest czasem delikatna a czasem szorstka, ale z pewnością poruszy każde serce.

Tagged , ,